Wegetarianizm to sposób odżywiania, a dla wielu styl życia. Wegetarianie nie jedzą ani nie stosują produktów, które pochodzą z uboju zwierząt: ich mięsa, żelatyny, futer, skóry.

Dlaczego?

Powodów jest wiele – każdy równie dobry! Większość wegetarian nie godzi się z sytuacją zwierząt wykorzystywanych w hodowli tylko po to aby dostarczyć mięsa czy futer. Wykluczając mięso z diety podejmujemy permanentny bojkot producentów bogacących się na krzywdzie i cierpieniu innych. Istnieją również osoby, które przechodzą na wegetariański styl życia, bo chcą czuć się lepiej, być zdrowsi i pełni życia. Coraz więcej osób rezygnuje z mięsa również z powodów ochrony środowiska. Dowiedz się więcej tutaj.

Wegetarianizm na talerzu

Wegetarianie nie spożywają (ani nie używają) żadnych produktów, których pozyskanie wymaga zabicia zwierzęcia. Wegetarianie nie jedzą więc żadnego mięsa (również rybiego, bo ryba jest zwierzęciem!), podrobów, żelatyny, smalcu. Nie stosują naturalnej skóry oraz futer. Podstawą diet wegetariańskich stanowią zboża, warzywa, owoce, orzechy i pestki. Zapoznaj się z naszą piramidą żywienia klikając tutaj. Wydrukuj lub zamów i powieś na lodówce w kuchni. To najwygodniejsza ściągawka!

Poniżej zaledwie kilka zdjęć przykładowych posiłków wegetariańskich. Zdjęcia pochodzą z największej polskiej wegetariańskiej książki kucharskiej – serwisu Puszka.pl. Kliknij i zobacz, jak bogata jest wegetariańska dieta!

Obecnie, wiele osób pod pojęciem wegetarianizm rozumie zbiór kilku rodzajów diet bezmięsnych:

Laktoowowegetarianizm – polega na odrzuceniu z menu potraw mięsnych (w tym także ryb). Laktoowowegetarianie dopuszczają spożywanie pozostałych produktów odzwierzęcych jak: nabiał, jajka, miód.

Laktowegetarianizm – poza mięsem dieta laktowegetariańska odrzuca również jaja. Dopuszcza natomiast spożywanie mleka i jego przetworów.

Owowegetarianizm – dieta bezmięsna wykluczająca również wszystkie pozostałe produkty odzwierzęce, poza jajkami.

Weganizm – czytaj w dziale Czym jest weganizm?

Witarianizm – dieta odrzucająca wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego opierająca się na spożywaniu surowych i nie przetworzonych produktów roślinnych.

Po więcej informacji zapraszamy do udział uw naszej akcji „Zostań wege na 30 dni”. Codzienny mailing z nowymi przepisami, poradami i ciekawostkami!

. Projekt i wykonanie :Pollyart Projektowanie stron Toruń