• Slidemin

Pobieranie

Zapraszamy do pobierania raportów zdrowotnych i dokumentów o tematyce wegetarianizmu. Dział będziemy sukcesywnie poszerzać o nowe pliki.

Broszura WEGE KOSZYK - ułatwiamy twoje pierwsze wege zakupy! W naszym pdfie znajdziesz informację na temat komponowania zbilansowanej diety bez mięsnej, a do tego spis produktów, o których warto pamiętać w swoim codziennym menu. Pokażemy na co zwrócić uwagę robiąc zakupy, czego unikać i na co zwracać uwagę czytając skład. Wyjaśnimy czym różnią się węglowodany złożone od prostych, pokażemy gdzie szukać białka i zaproponujemy najlepsze produkty na śniadanie. Z naszym przewodnikiem wegetarianizm będzie prostszy niż kiedykolwiek!

Broszura MALI WEGETARIANIE I WEGANIE - promocyjny pdf naszej nowej broszury! Ponad 40 stron poświęconych odżywianiu dzieci dietą bez mięsną. Gdzie znaleźć niezbędne składniki odżywcze, ile to jest jedna porcja warzyw i owoców, jak chronić nasze małe pociechy przed przyszłymi chorobami serca i cukrzycą. Co zrobić kiedy nasz maluch nie chce jeść warzyw? Dlaczego dzieci wciąż tak chętnie sięgają po słodkie przekąski i fast foody? Broszura do kupienia w sklepiku Fundacji Viva.

Raport MIT BIAŁKA -  chociaż białko jest niezbędne do przeżycia, nie potrzebujemy go tak dużo, jak większość z nas uważa. W przeciągu ostatnich 20 lat zalecana dzienna dawka spadła o połowę – wykryto związek pomiędzy zbyt dużym spożyciem białka zwierzęcego (a nie roślinnego) a kilkoma przewlekłymi chorobami. Statystyczny dorosły powinien spożywać 45-55,5g białka dziennie (COMA, 1991).

Raport CO Z TYM WAPNIEM? - większość mieszkańców krajów rozwiniętych żyje w przekonaniu, że mocne zęby i kości rozwijają się wyłącznie dzięki piciu krowiego mleka. Przez ostatnie trzydzieści lat zrealizowano mnóstwo kampanii reklamowych, które miały na celu utwierdzenie ludzi w przeświadczeniu o dobroczynnym wpływie mleka na zdrowie i rozwój dzieci. Ale czy mleko naprawdę jest dla nas dobre?

Raport TŁUSZCZ - spośród czterech najważniejszych składników odżywczych tłuszcz jest głównym źródłem energii. Zawiera w sobie dwa razy więcej kalorii niż białka i węglowodany. Jest to potrzebne zarówno do natychmiastowego wykorzystania energii, jak i tworzenia materiału zapasowego (w tkance tłuszczowej), kiedy przyjmowanie posiłków zostanie ograniczone.

Raport ŻELAZO - powszechnie uważa się, że wegetarianie i weganie są bardziej narażeni na niedokrwistość (potocznie zwaną anemią) z niedoboru żelaza, ponieważ nie spożywają mięsa. Część lekarzy, dietetyków i autorów książek poświęconych zdrowiu utrzymuje, że to właśnie czerwone mięso jest najlepszym źródłem żelaza.

Raport W ZDROWYM CIELE ZDROWY MÓZG - badania holenderskich naukowców sugerują, że kwas foliowy może zwiększyć możliwości mózgu u osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Podczas badań trwających trzy lata, osoby przyjmujące 800 mikrogramów kwasu foliowego dziennie, osiągały znacząco lepsze wyniki w zakresie sprawności umysłowej niż osoby przyjmujące placebo.

Grafika WEGERAIDER - plansza, która w przystępny sposób tłumaczy jakich produktów nie spożywają wegetarianie, a jakich weganie. Jednocześnie zawiera wskazówki co do zawartości przykładowych posiłków roślinnych. Pobierajcie, drukujcie i roznoście po okolicznych restauracjach, barach i sklepach.

Plansza IKONOGRAFIKA 1 - jak szybko i łatwo zostać wege dzięki naszej akcji "Zostań wege na 30 dni!"? Sprawdźcie na naszej ikonografice.

Plansza IKONOGRAFIKA 2 - na rocznicę akcji "Zostań wege na 30 dni!" przygotowaliśmy specjalną ikonografikę. Zobacz ile osób skorzystało już z naszego programu, ilu z nich zostało wege, ile pozytywnych głosów zebrała kampania.

Grafika TWOJE PIERWSZE WEGE ZAKUPY - krótka ikonografika, która pomoże Wam rozeznać się jak powinny wyglądać pierwsze wege zakupy!

Raport ANIMALS ANGELS - tłumaczony na język polski raport opisujący wszystkie aspekty transportów długodystansowych zwierząt (uwaga: drastyczne materiały!). Parlament Europejski wezwał już w 2001 i 2003 roku do ograniczenia czasów transportów do 8 godzin maksimum. Z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego, rygorystyczne ograniczenie transportów komercyjnych żywych zwierząt do 8 godzin nie powinno napotkać więcej problemów.