Wegański grill – przewodnik po roślinnym grillowaniu
26 kwietnia 2024Zdrowy weganizm – 8 zasad komponowania diety
28 czerwca 2024Rozmowy o weganizmie
Rozmowy o weganizmie to wydarzenie, które odbyło się w Gdańsku z okazji 18. Ogólnopolskiego Tygodnia Wege
Jak rozmowy o weganizmie, to na pewno o tym czym jest weganizm? O co w tym chodzi? Jak wygląda przejście na wegańską stronę? Jest łatwe? Trudne? Co nam daje? Do spotkania zostały zaproszone wyjątkowe osoby. Każda z nich w życiu zajmuje się czymś innym i dociera ze swoim przekazem do setek tysięcy osób. Bez wątpienia, to co ich łączy to weganizm i to, że nie boją się o nim mówić.
Zaproszone osoby porozmawiały na temat weganizmu i podzieliły się własnymi przemyśleniami i doświadczeniami. Coż to był za dzień! Pełen emocji, inspiracji i pozytywnej energii. Pełna sala, wspierająca i zainteresowana publiczność oraz pyszny roślinny poczęstunek.
Zacznijmy od naszej wyjątkowej panelistki i panelistów. W rozmowach o weganizmie wzięli udział:
Justyna Żak, w sieci znana jako Juszes, jest twórczynią internetową. Wykorzystuje swoje profile do promocji diety roślinnej i podnoszenia świadomości ekologicznej, dzieli się wegańskimi przepisami oraz treściami o charakterze lifestyle’owym i humorystycznym. Jest weganką od 8 lat, do czego zainspirowała ją miłość do zwierząt, którą wyraża także wspierając prozwierzęce akcje i organizacje.
Tomek Mędrek – bloger, influencer specjalizujący się w roślinnych przepisach z pogranicza kuchni polskiej i comfort food. Wspólnie z żoną publikuje je na blogu veganhigh oraz profilu na Instagramie: tomek.medrek. Udowadnia, że wegańskie gotowanie może być kreatywne, smakowite i nie musi wiązać się z wieloma wyrzeczeniami.
Łukasz Musiał – aktywista społeczny, od wielu lat działa na rzecz praw ludzi i zwierząt. Weganin od 17 lat. Koordynator kampanii Stopklatka (Fundacji Viva!) o chowie przemysłowym zwierząt. Współzałożyciel Inicjatywy Na Rzecz Zwierząt BASTA!. Organizator wielu wydarzeń, protestów i akcji o tematyce prozwierzęcej i wegańskiej. Zaangażowany w aktywizm śledczy i nagłaśnianie przemocy wobec zwierząt w hodowlach futrzarskich i rzeźniach. Występował w wielu reportażach telewizyjnych o śledztwach i dotyczących traktowania zwierząt. Współtwórca dwóch filmów dokumentalnych „To tylko zwierzęta” i „W jak wybór”.
Rozmowy o weganizmie z perspektywy własnych doświadczeń
Celem tego spotkania było podzielenie się własną historią, satysfakcją z wyboru weganizmu, ale też szczera rozmowa na temat trudności i barier. Bez lukrowania, że dla wszystkich przejście na weganizm jest super proste, ale także pokazanie, że nawet jeśli jest to wyzwanie, to warto je podjąć, bo potem czujemy się świetnie z tym, że żyjemy w zgodzie z własnymi wartościami i pomagamy zwierzętom – komentuje Karolina Czechowska, organizatorka wydarzenia, koordynatorka kampanii Zostań Wege w Fundacji Viva!
Spotkanie było bardzo inspirujące i otwierające serce (i żołądek) na zmiany. Zamiast mówić publiczności zrób to czy tamto, bo tak trzeba, można było usłyszeć piękne, ale też momentami trudne historie. Na przykład historie o świadomym wychodzeniu z systemu wykorzystującego zwierzęta. Większość z nas od dziecka jest kulturowo uwarunkowywana do jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych. Najpierw nieświadomie jako dzieci jemy mięso i pijemy mleko, niewiedząc co to jest i skąd pochodzi. Potem już bardziej świadomie, ale społeczeństwo to akceptuje, wszyscy tak robią, a nawet takie zachowania są promowane np. w reklamach w TV. Może być ciężko dostrzec to i powiedzieć stop. Jednak gdy nasza świadomość i wrażliwość dojdzie do tego momentu, to pojawia się motywacja, dzięki której mamy siłę i chęć wprowadzić tę ważną sprawę. Ponadto osoby biorące udział w spotkaniu zapewniły ogromną dawkę motywacji.
Rozmowy o weganizmie obalające mity na temat wegan
Czy weganie uważają się za lepsze osoby? Czy są idealni? Oceniający? Atakujący? Celem spotkania było także pokazanie prawdziwego oblicza wegan. Bez wątpienia niesprawiedliwe jest generalizowanie i uważanie, że wszyscy weganie są tacy sami. Na spotkaniu Juszes, Tomek Mędrek oraz Łukasz Musiał udowodnili, że weganie to różnorodne osoby, a weganizm to część ich życia, ale poza tym zajmują się też innymi rzeczami, tak samo jak wszyscy inni mają swoje problemy, pracę, rodziny. Nie oceniają. Co więcej pamiętają siebie z czasu zanim przeszli na weganizm, konfrontują dziś swoją postawę do życia i zwierząt z z tamtym czasem. Ale także pamiętają o tym w rozmowach o weganizmie bezpośrednio z ludźmi czy za pośrednictwem swoich social mediów.
Jak prowadzić rozmowy o weganizmie?
Jednym z wniosków Rozmów o weganizmie, na pewno było stwierdzenie, że potrzebny jest przekaz wielopłaszczyznowy, a także wiele osób zaangażowanych w działania na rzecz promocji weganizmu i diety roślinnej. Zaproszone do rozmowy osoby prezentowały bardzo różnorodną działalność i kreują wielowymiarowy przekaz.
Juszes
Juszes w pozytywny, a czasem humorystyczny sposób zachęca do weganizmu, co więcej pokazuje, że warto mieć dystans do siebie, że weganizm jest fajny, dzieli się swoimi przepisami. Świetnie także radzi sobie z repostami do hejterskich komentarzy. Juszes jest bardzo pozytywną i inspirującą osobą, której uważnie słuchała zgromadzona na sali publiczność.
Dużo ludzi chciałoby zobaczyć różne zmiany na świecie i czekają, aż one się staną jakoś odgórnie, magiczne. Czekają, aż wejdą nowe ustawy czy politycy coś zmienią. Myślę, że każdy powinien być tą zmianą, którą chce w świecie widzieć, więc jeśli ktoś chciałby widzieć świat, w którym zwierzęta są szczęśliwe, to po prostu zacznij od siebie. Gdyby każdy tak na to patrzył, to to wszystko szybciej by się zmieniało. Czasem jest takie poczucie, że co ja mogę w ogóle, to i tak nic nie zmieni, inni i tak tego nie zrobią, tylko ja… No, ale to właśnie na tym polega, że musimy wszyscy być jednym głosem i wtedy te zmiany widocznie zachodzą. Nie wszystko zmieni się z dnia na dzień, ale ja wierzę, że nasza przyszłość jako ludzkości jest wegańska – powiedziała podczas spotkania Juszes.
Cykl wyniszczania planety i wyzysku zwierząt – to musi się kiedyś skończyć, bo to nie jest tylko kwestia wrażliwości, ale kwestia zasobów naszej planety, która jest w coraz gorszym stanie. Może będą musiały to zrobić przyszłe pokolenia, bo nie będzie już wyboru. Może warto obudzić się trochę wcześniej i odratować więcej tego, co planeta ma do zaoferowania. Skupić się na sobie, nie czekać, czujesz, że to jest ok? To zacznij od siebie – dodała Juszes.
Tomek Mędrek
Kolejny gość spotkania – Tomek Mędrek publikuje niesamowite przepisy, czasem odtwarzające smaki mięsne, nabiałowe i jajeczne. Bez wątpienia udowadnia, że na weganie można zjeść wszystko. Zdarza się, że nie podoba się to niektórym fanom kuchni opartej na składnikach odzwierzęcych. Gdyby tylko spróbowali gulaszu i tofu gyrosa z przepisu Tomka… zrozumieliby. Tomek prezentuje wysoki poziom kulinarny, a jego przepisy cieszą się ogromną popularnością i gwarantują pełnię smaku. Jak sam przyznał, wegański gulasz nie smakuje identycznie jak ten z krowy, ale absolutnie nie jest to powód, aby krowy zabijać.
Dla mnie nie ma lepszej decyzji, takiej etycznej i moralnej, którą można podjąć. Obecnie nie jest juz tak trudno jak było kiedyś. Teraz jest to bardzo łatwe i warto dać temu szansę. To nie jest tak, że po tygodniu nie będziemy mieli siły na nic, możemy przechodzić stopniowo, możemy z dnia na dzień spróbować. Polecam przepisy moje i Justyny, które nie bazują tylko na zamiennikach, ale są w pełni satysfakcjonujące – powiedział Tomek Mędrek.
Łukasz Musiał
Łukasz Musiał natomiast kreuje trudniejszy przekaz w ramach kampanii śledczej Vivy. Pokazuje prawdę zza murów ferm i rzeźni. Nie każdy chce czy potrafi tę prawdę oglądać. Jednak na pewno można powiedzieć, że po każdej publikacji nowego śledztwa przybywa sporo osób, które dołączają do wegańskiego programu Vivy – Zostań Wege na 30 dni. Druga sprawa, to pokazywanie prawdziwych nagrań z Polski jest kontrą dla sfałszowanych reklam kreowanych przez przemysł wykorzystujący zwierzęta. Dzięki pracy aktywistów śledczych ludzie dowiadują się, że to się dzieje tutaj lokalnie. Co więcej po publikacji śledztw, temat ten podejmują ogólnopolskie media i wkracza on do debaty publicznej.
Wybierając weganizm nie tylko ratujemy zwierzęta czy zmniejszamy popyt na produkty związane z wykorzystywaniem zwierząt. Trzeba też pamiętać, że ma to wpływ na lokalne środowisko, które jest zanieczyszczane przez fermy. Jest to też kwestia globalna dotycząca zmiany klimatu oraz wykorzystywania ludzi – skomentował Łukasz Musiał.
Rozmowy o weganizmie przy wegańskim poczęstunku
Nic tak nie wzbogaca rozmów o weganizmie jak pyszne, kolorowe i pięknie podane wegańskie jedzenie. Bez wątpienia to była prawdziwa roślinna uczta – krokiety, kotleciki, drożdżówki, sałatki, sosy i wiele więcej. Przepyszne jedzenie przygotował Główny Partner wydarzenia Avocado vegan Bistro.
fot. Justyna Wasilewska
Podczas spotkania był także czas na pytania od publiczności, których było sporo. Jak zacząć gdy nie ma się wsparcia w rodzinie? Jak walczyć z wypaleniem aktywistycznym? Było także dużo rozmów po spotkaniu i podziękowań za spotkanie i działalność naszych gości specjalnych. Odbył się także konkurs, w którym wygraną były roślinne suplementy od Partnera Ogólnopolskiego Tygodnia Wege firmy Naturell.
Chcesz przejść na weganizm? Sprawdź także nasz wpis ABC WEGANIZMU.
Zachęcamy, aby spróbować weganizmu. Najlepiej z naszym darmowym programem Zostań Wege na 30 dni, gdzie znajdziesz 120 roślinnych przepisów i codzienny przewodnik po diecie roślinnej.
Obserwuj naszą kampanię na Instagramie i Facebooku. Na naszym insta regularnie publikujemy wegańskie przepisy, także w wersji video oraz wiele inspiracji i motywacji.