Październikowa seria akcji ulicznych – Zwierzęta niebędące ludźmi

dzień mleka roślinnego 2023
Mleko roślinne na degustacjach w 10 miastach
23 sierpnia 2023
pomysły na prezenty
Prezenty dla wegan
4 grudnia 2023
dla zwierząt
dla zwierząt

W październiku odwiedziliśmy Gdańsk, Słupsk, Szczecin, Toruń i Bydgoszcz z naszą nową akcją uliczną – Zwierzęta niebędące ludźmi. Podczas akcji pomagamy ludziom dostrzec w zwierzętach czujące istoty, które są podobne do nas, mają świadomość, czują, tworzą więzi, a emocje są nieodłącznym elementem ich życia.

Wszyscy jesteśmy zwierzętami

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na fakt, że zwierzęta to czujące istoty, które są podobne do nas. Mają świadomość, czują, tworzą więzi, a emocje są nieodłącznym elementem ich życia. Wszystkie zwierzęta (nie tylko ludzie) zasługują na szacunek i mają prawo do tego świata. Nie są jedzeniem, maszynkami do produkcji mleka czy jaj, ubraniem ani trofeum. Są czującymi jednostkami, które tak samo jak my chcą żyć.

O co chodzi w tej akcji?

Tytuł akcji – Zwierzęta niebędące ludźmi przypomina, że wszyscy jesteśmy zwierzętami. Ludzkość przyjęła w świecie pozycję dominującą i bardzo egocentryczną z założeniem, że wszystko kręci się wokół człowieka i jego potrzeb. Na skutek tego gigantyczny przemysł na niewyobrażalną wręcz skalę eksploatuje zwierzęta. Dużo łatwiej funkcjonować w tym systemie z myślą, że inne  niż człowiek zwierzęta nie czują, nie są inteligentne, nie cierpią. Prawda jest taka, że czują, mają głębokie życie wewnętrzne i tworzą wyjątkowe więzi społeczne. Za pomocą tej akcji chcemy pomóc ludziom spojrzeć na zwierzęta w empatyczny i świadomy sposób – mówi Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.

Podczas akcji poruszamy tematykę gatunków zwierząt wykorzystywanych nie tylko przez przemysł spożywczy, ale także futrzarski czy łowiecki. Prezentujemy kolorowe plansze, z krótkimi faktami o zwierzętach i dającymi do myślenia pytaniami. Wiele osób nie wie, że świnie to bardzo inteligentne zwierzęta, ryby mają samoświadomość, a kury widzą więcej kolorów niż człowiek. Ludzie uwielbiają mieszkające z nimi w domach psy czy koty, mamy nadzieję, że dzięki tej akcji dostrzegą w innych gatunkach równie wyjątkowe i czujące istoty – mówi Łukasz Musiał, koordynator kampanii Stopklatka.

Weganizm z myślą o zwierzętach

Podczas akcji rozmawialiśmy o zwierzętach, wyborze diety roślinnej i zachęcaliśmy do zmian. Wiele osób oglądało galerię plansz i czytało cytaty poświęcone różym gatunkom zwierząt. Rozdaliśmy wiele ulotek (na papierze z recyklingu) z roślinnymi przepisami. Ponadto dzieliliśmy się wiedzą na temat weganizmu, rozwiewaliśmy wątpliwości i inspirowaliśmy. Akcje uliczne są ważną częścią naszych działań, ponieważ pozwalają na bezpośrednią interakcję z osobami.

Plansze zilustrował dla nas Piotr Depta Kleśta (Posters&Sons).

Jeśli podobają Ci się nasze akcje promujące wybór diety roślinnej, możesz wesprzeć organizację kolejnych na naszej zbiórce –wesprzyj szerzenie empatii.

Daj szansę diecie roślinnej

Prowadzimy akcję Zostań Wege na 30 dni, która ma na celu pokazanie, że zbilansowana dieta roślinna nie jest trudna, a za to różnorodna i smaczna. To co ląduje na naszym talerzu ma znaczenie nie tylko dla zwierząt, naszego zdrowia, ale także dla przyszłości planety. Dołączając do darmowego programu można korzystać z bazy sprawdzonych, roślinnych przepisów i merytorycznej wiedzy na temat odżywiania. Program dostępny jest także w bezpłatnej aplikacji na IOS i Android.

Bądź z nami na bieżąco!

Akcje zorganizowały dwie kampanie Vivy Zostań Wege i Stopklatka, przy współpracy z grupami lokalnymi Vivy. (Viva Trójmiasto, Słupsk, Bydgoszcz i Toruń oraz Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA w Szczecinie).